English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

پیام وزیر ارشاد

بسم الله الرحمن الرحیم
 
میلاد مسعود و فرخنده هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) را خدمت همه شما مهیمانان گرانقدر، آیات عظام و حجج اسلام، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، اعضای کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، استانداران محترم، مدیران محترم اجرایی و همه حضار و میهمانان گرانقدر و همه خانم ها و آقایان تبریک و تهنیت عرض می کنم.
 
بسیار خوشوقتم که در چنین مناسبت میمون و مبارکی توفیق یافتم که در محضر شما عزیزان و سروران گرانقدر، فرهیختگان و هنرمندان آستان عرش نشان و شیفتگان ودلبستگان آن امام همام حضور پیدا کنم و به رسم ادب و معرفت،‌ سلام ها و درودهای خالصانه خود را به آستانش تقدیم کنم.
 
این دومین سالی است که در این خاک پاک و در این خطه مقدس در آیین پایانی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) حضور می‌یابم و از این توفیق بزرگ به خود می‌بالم.

هنگامی که به این جشنواره دعوت شدم با خود می‌اندیشیدم که در این آیین پر نور چه بگویم که هم شایسته و برازنده بزرگی و کرامت آستان مولایمان باشد و هم توصیف مطلوبی از این رویداد بزرگ و ارزشمند فرهنگی و هنری. که دوازدهمین دوره آن را برگزار می کنیم.
 
به مشهد که وارد شدم به تدریج مسیر سبز تجمع جمعیت را در شعاع حریم حرم ‌دیدم. گویی امام هشتم آن ملجأ نیازمندان خورشیدی است که در مرکز دایره مکارم آرمیده است و همه در مدارش بی‌قرار می‌کاوند و در امتداد شعاعش آرامش می یابند.

از اینجا بردمد خورشید و اقطار جهان گیرد  /   زمینی که در آن هشتم‌امام شیعیان خفته است
 
 
 
به این نکته اندیشیدم که چه جذبه و جاذبه‌ای است که مضجع مولایمان حضرت علی بن موسی(ع) را در کانون دایره نور و کرامت قرار داده و این گونه همه بر مدارش می‌گردند و در مسیر شعاع معارف و مکارمش ره توشه می اندوزند. این چه قلب تپنده‌ای است در سینه ایران که همه را آب حیات می‌دهد؟ این چه چشمه جوشان و بی‌پایانی است که همه را سیراب می‌کند؟ این چه قبله‌ای است که همه نگاه‌ها را معطوف خویش کرده است؟ این چه ریسمانی است که اهل فرهنگ و هنر را این‌گونه به جشنواره‌ای که با نام او اعتبار می‌یابد پیوند داده است؟
 

آری، خورشید خراسان می‌درخشد و شعاع نورش می‌تواند از هزاران دل بگذرد و جان ها را تسخیر کند؛ بی‌آنکه ذره‌ای از پرتوِ اصلی آن کاسته شود. شعاع نوری که از اینجا تا دورترین شهرها و روستاها در سراسر گیتی امتداد یافته و مدار جغرافیای یک‌دلی و مهربانی شده است. وقتی این شعاع به دل‌های همگون و شیفته می‌تابد درخشش آن همچون نور در آینه دو چندان می‌شود و اشتیاق برای آفرینش‌های ادبی و هنری، نجوا و سخن گفتن با امام را صدچندان می‌کند.

بی اختیار در حرمش با خود زمزمه می کردم که ایران ما با حضور افتخار آفرین آن حضرت سرزمین دیگری است. این سرزمین زیباست، این خاک پاک به یمن حضور او پربرکت است. به یمن گام‌های او و بشارتی که از شهر پیامبر، مدینه، برایمان به ارمغان آورد. او چشمه‌ای است که در این سرزمین جوشید و سینه‌ها را فراخ و فرهمند ساخت، ذوق‌ها شکفت و ذهن‌ها روشن شد و کیمیاگران ادب و هنر، ظرافت و زیبایی را از دل معارف رضوی بیرون کشیدند و به قافیه و رنگ و نقش و طرح آراستند. خطاب به حضرتش گفتم: وقتی شما قدم به سرزمین ما نهادید و میهمان ما شدید فرهنگ رضوی با فرهنگ ملی ما آمیخت و بالیدن گرفت و این مرز و بوم سرای فرهنگ و هنر شد و سبک و سیاق زندگی ما بر پاشنه فرهنگی که شما بنیان نهادید چرخید.

ایرانیان به مقدم تو جان گذاشتند / چون سرمه، خاک پایت به مژگان گذاشتند
 
ایرانیان همیشه ی ایام جان خویش / بر کف گرفته در بر مهمان گذاشتند
 
 
 
آری، هر آنچه از شعاع نورِ جهانتاب آن امام بزرگوار به چشم می خورد امید به آینده است که همواره در نگاهِ دلبستگان و شیفتگان آستانش جریان دارد و قرار و آرامش و امنیت برای مردمان این سرزمین به بار آورده است.
 
فرخنده کشوری که تویی شهریار آن / آسوده مردمی که تویی غمگسار آن
 
 
 
کاروان سعادتمند حامل وجود مقدس او چنان پر‌برکت و نعمت‌آفرین بود که هر کجا قدم نهاد چشمه‌ای از ذوق سلیم و طبع شیرین جوشید و این چشمه‌ها همچنان جاری و ساری است و بخشی از آن در این جشنواره قابل مشاهده‌ است.

ما که در اینجا گرد هم آمده ایم و آنان که به هر طریق در این جشنواره شرکت کرده‌ و برگزیده شده‌اند همه اهالی فرهنگ و هنر و شیفتگان درگاه آن حضرتیم و ذکر زیارتمان را به زبان خودمان می‌گوییم؛ سالهاست در مدح حضرتش شعر می‌سراییم، داستان روایت می‌کنیم، به خط خوش می‌نگاریم، عکس می‌گیریم، نقاشی می‌کنیم، فیلم و نمایش می‌سازیم، می‌خوانیم و می‌نویسیم و می‌نوازیم. ما با آفرینش هنر و ادبیات برای او خو گرفته‌ایم.

ای امام همام! این لطف و کرامت‌ شماست که ذهن ما را روشن، چشمانمان را با زیبایی عجین و دستانمان را هنرآفرین کرده است. و البته بدیهی است وقتی شما مستمع و تماشاگر باشید هر صاحب‌سخن و صاحب‌هنری بر سر ذوق می‌آید و شعر شیرین و هنر زرین می‌آفریند. اما کجاست آن هنر و سخنی که بتواند تمام و کمال شایستة‌ شأن شما باشد؟

کتاب فضل تو را آب بحر کافی نیست   /     که تر کنم سرانگشت و صفحه بشمارم
 
 
 
نیک می‌دانیم که فرهنگ و منش شما توأم با رأفت است؛ توأم با مهربانی، همراه با آرامش و دوست داشتن و احترام گذاشتن؛ آن گونه که «محبت به دیگران را نیمی از عقلانیت و خردورزی» دانستید. آنچه که امروز در جامعه ایرانی بدان محتاجیم عقلانیت توأم با محبت است. توسعه و پیشرفت در پناه وحدت و همدلی و با عقلانیت و محبت حاصل می‌شود؛ چیزی که به وضوح در فرهنگ رضوی متجلی است.
 
***
 
جشنواره  امام رضا (ع) به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی هنری جمهوری اسلامی ایران یکی از بارزترین مظاهر دیپلماسی فرهنگی در داخل و خارج از مرزها به شمار می‌آید؛ نقشی کم‌نظیری که دیگر رویدادهای فرهنگی هنری کمتر قادر به ایفای آن بوده‌اند.

این رویداد آیینی نمونه بارزی از یک فعالیت فرهنگی است که با درایت و طمأنینه شکل گرفته و از ساختارهای منظم و دقیقی برخوردار است. این موفقیت علاوه بر عنایت ویژه صاحب اصلی جشنواره، حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع)، حاصل عشق و ارادت بی‌حد و حصر و بدون چشمداشت بنیان‌گذاران و برگزار‌کنندگان این جشنواره در طول 12 سال گذشته است.

بر آنان که دستی در برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی دارند پوشیده نیست که برپایی چنین رویدادی آن هم در گستره ای با فراگیری بیش از 200 نقطه در 31 استان و 75 کشور در طول یکسال، کاری بس بزرگ و دشوار است و علاوه بر بودجه و امکانات، نیازمند عِده و عُده فراوان در صف و ستاد است. با این همه، این رویداد بزرگ فرهنگی هنری نه از بودجه و امکانات فوق العاده ای برخوردار است و نه از عِده و عُده فراوان، بلکه مدیریت این جشنواره به گونه‌ای طراحی شده است که چنین رویداد بزرگی را در طول یکسال با بهره‌گیری از مشارکت‌های متعدد در درون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر نهادها و سازمان‌ها و با حضور عاشقان فرهنگ رضوی برگزار کند و به حق در این کار سترگ و ارزشمند موفق بوده است. می توان گفت حداقل در داخل کشور هیچ رویداد فرهنگی هنری را با چنین وسعت و گستردگی سراغ نداریم و از این منظر، جشنواره بین المللی امام رضا(ع) الگو و تجربه ارزشمندی است که باید در برپایی دیگر رویدادهای فرهنگی‌آیینی مورد استناد و استفاده قرار گیرید.

و به این مناسبت پیشنهاد می‌کنم در کنار همه تولیدات فرهنگی هنری جشنواره، دستاوردها و تجربه‌های مدیریتیِ حاصل  از 12 سال برگزاری این جشنواره، مستند و منتشر شود.

به همکارانم در جشنواره بین المللی امام رضا(ع) توصیه می‌کنم در مسیری گام بردارند که جهان بتواند از روزآمدی آموزه‌ها و فرهنگ رضوی در تعاملات نوین خود بهره برد و خنکای این دریای بیکران را به سینه تک‌تک آزادی‌خواهان جهان برساند.
 
اگر با دقت به ابعاد این جشنواره توجه کنیم خواهیم دریافت که جشنواره امام رضا(ع) مبدأ بسیاری از جریان‌ها، رویدادها و نهادسازی‌های فرهنگی در این سال‌ها بوده و احیا بسیاری از مناسبت‌ها و آیین‌های دینی و ملی در پناه این جشنواره صورت پذیرفته است.
 
از نکات بارز و شاخص این دوره از جشنواره توجه به سبک زندگی رضوی به عنوان یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری است؛ سبکی که امید می‌رود به سبک معیار در زندگی روزمره ایرانیان تبدیل شود.
 
جشنواره امام رضا(ع) امروز و پس از یک دهه، درخت تناوری شده است که برگ و بار آن در همه جای ایران و چه بسا هر جای جهان که عاشق و دلبسته‌ای به اهل‌بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) و امام هشتم وجود دارد گسترده شده است و در بسیاری از کشورها به صورت رویدادی بومی و مردم‌نهاد درآمده است.
 
لازم می دانم از همه کسانی که بنیان‌گذار این جشنواره بوده‌اند و آنان که در طول این سال‌ها به شوق خدمت به آستان سلطانِ ملک‌پاسبان، کوشش کرده‌اند تشکر ‌کنم؛ به ویژه افراد گمنامی که بی‌ادعا در گوشه و کنار کشور بار اصلی مسئولیت جشنواره را بر دوش داشته‌اند.
 
تردیدی نیست که جشنواره موفقی با این همه دستاوردهای دلنشین و رویدادی با چنین وسعت و عظمت و این همه مخاطب، نیاز به حمایت بیشتر دارد. حمایتی که با جان و دل شکل می‌گیرد و از فردا آغاز می‌شود.
 
همچنین لازم می دانم از تلاش بی وقفه و بی شائبه برادر ارجمند و فرهیخته ام جناب آقای سید جواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و دبیر دیرینه و موفق جشنواره، اعضای هیئت امناء، هیئت مدیره، اعضای دبیرخانه و کارکنان بنیادبین المللی فرهنگی‌هنری امام رضا(ع) و همه دبیران و برگزارکنندگان جشنواره‌های استانی در سراسر کشور و همکارانمان در حوزه بین‌الملل صمیمانه تشـکر و سپاسگزاری نمایم و برای همه شما عزیزان آرزوی سلامتی و توفیق خدمت بیشتر به این آستان را دارم.

هر کجا خورشید می‌تابد نشان روی توست /  می‌رساند بر همه عالم پیامت آفتاب
 
والسلام و علیکم و رحمه الله 

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.